Zasilacze LED – jak dobierać, czego się (nie) bać?

14 stycznia 2019 Off By admin
Zasilacze LED – jak dobierać, czego się (nie) bać?
Stosowanie lampek reflektorowych, zasilanych nawet dwiema żarówkami LED, o mocy nieprzekraczające czterdzieści j Wattów zmniejsza wyraźnie zużycie prądu. W sytuacji, kiedy konsumpcyjny styl życia bardziej bije po kieszeni, jednym z odczuwalnych wydatków są eksploatowane coraz mocniej domowe media.

Kiedy wybieramy oświetlenia wzbogacone przez zasilacz LED nie tylko zaoszczędzimy, lecz tworzymy urok w pomieszczeniu . Stylizowane na pomieszczenie służbowe i sale konferencyjne, lampy reflektorowe można wybrać w kilku konfiguracjach. Najmniej wymagający rodzaj oświetlacza oraz taśmy wymaga się do podświetlenia wyłącznie dekoracyjnego, gdzie głównym zamiarem jest wieczorowa ekspozycja półek oraz książek. Innego rodzaju zasilacz LED winniśmy wybrać, kiedy planujemy w wyraźny sposób podkreślać nasze dekoracje (które generują nawet trzy razy mocniejsze światło). Jeszcze inny zamiennik użyjemy do pomieszczenia, w którym postanawiamy czytać, bez użycia jednolitej lampy sufitowej.

żarówki LED

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

Tworzenie urokliwości pomieszczenia (zobacz skleposwietlenie.pl) przez żarówki LED nie stoi w sprzeczności z oszczędnością energetyczną. Znając kluczowe zasady zliczania mocy w lampach (strona) i doboru do nich odpowiedniego zasilacza nie musimy pytać się eksperta w zakresie oświetleń. Jeżeli ktoś z bliskich jest przysłowiową złotą rączką, a ustawienie zasilacza w domowych warunkach nie jest problemem, mamy z głowy samą instalację. Po wszystkim pozostaje cieszenie się warunkami, które stworzyliśmy za pomocą reflektorów LED i dogranego do nich zasilacza.

Gdy decydujemy się na oświetlenie o charakterze ekspozycyjno-dekoracyjnym warto zaopatrzyć się w zasilacz o większej mocy (wyrażanej w amperach). Przy klasycznych lampkach pobór mocy prądu jest określane wartościami najsłabszego wyświetlacza, nie ma podobnych rozgraniczeń przy ustaleniumocy maksymalnej. Z tą drugą związane są naturalnie większe koszty (poznaj więcej). Do obliczenia mocy poboru lampek potrzebujemy prostej matematyki – pomnożenie liczby żarówek LED (przy dekoracyjnym oświetleniu, z dodatkowymi reflektorkami) przez moc generowaną przez jedną z nich. Wynik da nam iloczyn będący wynikiem wyrażanym w miliamperach czy woltach. Wystarczy, iż zasilacz LED jaki trzeba kupić będzie równy, czy większy od mocy wszystkich żarówek razem liczonych.