W jaki sposób w ogóle zrobione są opony? Jak to wygląda? Dlaczego jest tak istotne, by kupić jak najlepsze modele?

24 września 2018 Off By admin
W jaki sposób w ogóle zrobione są opony? Jak to wygląda? Dlaczego jest tak istotne, by kupić jak najlepsze modele?
Opona to taki element napędu samochodowego, który wchodzi w bezpośredni kontakt z powierzchnią. Bezkolizyjna oraz bezawaryjna jazda dostosowana do danych na drodze warunków, przede wszystkim zależy właśnie od jakości i doboru odpowiednich opon. Nad ich wyglądem zazwyczaj się nie zastanawiamy, lecz podstawowa wiedza jest przydatna, zwłaszcza iż każdy składnik opony i sposób jego wykonania decyduje o ostatecznych walorach użytkowych.

koła

Autor: iStock
Źródło: iStock
Podstawowe elementy każdej opony to: bieżnik, osnowa, opasanie i stopka. Pierwsza z wymienionych rzeczy bezpośrednio dotyka nawierzchni drogi, jego jakość jest o tyle istotna, iż odpowiada za przyczepność do podłoża. Inaczej wygląda rzeźba bieżnika innym z typów opon: te na zimę dobre do poruszania się po śniegu oraz powierzchniach, na których łatwo wpaść w poślizg będą zupełnie inaczej ukształtowane od tych w oponach typu sportowego czy na lato Osnową są warstwy tzw. kordu, to znaczy specjalnego włókna, często z wiskozy lub poliamidowego. Warstwy układają są w różny sposób w zależności od zastosowania opony. Osnowa to warstwa , która wzmacnia całość opony.

Kolejnym elementem, również zrobionym z paru warstw kordu, jest tzw. opasanie, to specjalistyczny materiał ułożony po obwodzie opony, którego celem jest dodanie sztywności części czołowej opony oraz utrzymanie kształtu tj. zabezpieczenie przed odkształceniami na skutek sił działających na oponę podczas jej używania. Na koniec część opony, która bezpośrednio przylega do felgi, zwana jest stopką . Wykonuje się ją z drutów wzmacniających. Stopka jest miejscem o tyle strategicznym, że odpowiada za właśc http://hurtopony.pl/kontakt.html a href=”http://www.hurtopony.pl/dostawcze.html”>hurtopony.pl

Kupno opony do naszego auta zależy rzecz jasna od wielu czynników. Ważna jest pogoda, jak powszechnie wiadomo, w zimę nie można jeździć na oponach typu letniego. Tak samo lepiej na lato zamienić opony z przeznaczonych na zimie na letnie. Sporo ludzi tak nie robi uważając, że nie ma sensu. A w rzeczywistości rzecz jest poważna, gdyż opony zimowe reagują odmiennie na śnieg, a odwrotnie na rozpaloną od gorąca nawierzchnię. Sporo ludzi ma również opony na cały rok, ale jednakże jest to nienajlepszy pomysł. Jeżeli bardzo chcemy powinniśmy wybrać naprawdę trwałe opony tego typu.