W jaki sposób robione bywa żeliwo?

1 kwietnia 2020 Off By admin
W jaki sposób robione bywa żeliwo?
Historia pokazuje, że jednym z przełomowych sytuacji w postępie ludzkości zostało odkrycie metali. Zaczęto produkować z nich elementy o bardzo mocnej odporności, które z czasem zastępowały mniej wytrzymałe elementy drewniane.

Doskonałym przykładem będzie koło, które w pierwotnych latach było w całości drewniane, następnie zaczęto dołączać do niego części metalowe (obejmę żelazną oraz wzmocnienia). Następnie człowiek nauczył się lepiej obkuwać żelazo a to w rezultacie spowodowało całkowite wyparcie drewnianych kół. Owe obrabianie metali przeważnie dotyczyło odpowiedniego ich formowania, odlewania oraz łączenia z różnymi pierwiastkami , co było przyczyną także powstania różnego rodzaju stopów. Takim stopem będzie chociażby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, gdzie normy wyznaczają znikomą zawartość węgla jako dwa procenty. Żeliwo tworzone w odlewniach przez złączenie tzw. surówki z elementami złomu stalowego – więcej tu.

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu a także fosforu oraz różnych pierwiastków. Sam w sobie nie jest przydatny do niczego , powodem będzie łamliwość. Zatem jest określany półproduktem, jaki poddawany zostaje dalszej obróbce. Jak wyżej zostało wspomniane będzie on scalany ze złomem stalowym, jaki bywa bardzo wytrzymały jako produkt.

Chcesz zbadać inny punkt widzenia na objaśniany w tym poście temat? Kliknij więc tu i sprawdź więcej szczegółów w treści!

W obecnych czasach złom stalowy uzyskuje się poprzez recykling. Po przygotowaniu odpowiednich materiałów odlewnia żeliwa przetapia jak i właściwie scala je ze sobą w skutek czego produkowane jest żeliwo.

Jak możemy zaobserwować żeliwo produkowane jest z półproduktów, które same w sobie nie przydadzą się do niczego, jednak po scaleniu dają finalny produkt, jaki aktualnie bardzo uniwersalnie jest używany.

Przeczytaj, co znajdziesz w tekście (http://tomiservice.pl/projects). Te materiały również z pewnością będą dla Ciebie interesujące, ponieważ przedstawiają zbliżoną tematykę.

Żeliwo głównie wykorzystywane będzie do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz wszelkiego rodzaju włazów i studzienek drogowych.

Sprawdź też –

Natomiast to nie będą jedyne wykorzystywania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od popytu wytwarza żeliwo szare, sferoidalne bądź stopowe, które później wykorzystywane będą w sektorze maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo znalazło bardzo wiele zastosowań co pozwoliło na wykorzystanie surowców zaistniałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.