W jaki sposób powinniśmy czyścić szybę kominkową? Jakie mamy na to sposoby? Czy warto czyścić tego typu szybę popiołem?

12 czerwca 2019 Off By admin
W jaki sposób powinniśmy czyścić szybę kominkową? Jakie mamy na to sposoby? Czy warto czyścić tego typu szybę popiołem?
Zabrudzona szyba kominkowa wygląda dość kiepsko, przede wszystkim przysłania to, co najważniejsze, to znaczy ogień. W jaki sposób więc powinniśmy dbać o szybkę kominkową, aby zawsze prezentowała się ona ładnie?

W żadnym katalogu znanych producentów na pewno nie znajdziemy zdjęcia z brudną szybą. Niestety, nawet kominki posiadające kurtynę powietrzną czy też z pirolizą nie będą chronić szyb przed zabrudzeniami, jak będziemy w kominku rozpalać po swojemu, a nie tak, jak każe producent. W pierwszym z wymienionych przypadków (czyli kurtyna (dodatkowe informacje) powietrza) zwiększeniu ulega ilość opału potrzebna do nagrzania domu lub pokoju, w następnym zaś trzeba utrzymywać bardzo wysoką temperaturę, około 300 stopni Celsjusza.

kominek

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

W pierwszym, jak również drugim przypadku używa się jak najwyższej jakości suchego drzewa, co ma wpływ na koszt ogrzewania. Szyba (effectglass.eu) do kominka jest najczęściej podatna na zabrudzenia sadzą. Jeżeli jest to niewielkie zanieczyszczenie to do jej pozbycia się wystarczy zwykły, lecz doskonale rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu wyciskamy na wilgotną oraz miękką ściereczkę oraz następnie przecieramy szybę. Na koniec dobrze jest ją wypolerować jakimiś gazetami (lecz nie kolorowymi magazynami). Jeśli natomiast szyby do kominków znoszą większe zabrudzenia? Niestety to niezbyt dobrze, w takim wypadku kiedy szyba jest bardziej brudna, to musimy kupić specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Świetne będą również specyfiki do czyszczenia piekarników albo grillów. Więcej na witrynie .

Niewielką ilość preparatu nanieść należy na szybę, by następnie ją delikatnie zebrać. Dobra jest do tego miękka i ledwie wilgotna szmatka albo gazeta. I tak do skutku. Może się zdarzyć, iż na szybie są mocne zabrudzenia, dobrze więc je usunąć skrobakiem. Są tacy, którzy próbują czyścić popiołem, ale czy ma to sens? Faktycznie owszem, ale pod warunkiem, iż mamy pewność, iż w popiele nie ma nawet drobinki, która może zarysować, a tym samym uszkodzić szybę. Tak więc to rzeczywiście może być dobry pomysł, lecz pamiętajmy, aby zawsze zachować rozsądek. W jakim miejscu kupować środki do czyszczenia szyb kominkowych? Najlepiej w specjalistycznych sklepach, gdzie kupimy również innego rodzaju asortyment do kominków, przykładowo podstawa pod kominek, jednak możemy także sprawdzić w marketach budowlanych.