W jaki sposób poprawnie oświetlić lokal mieszkalny

24 września 2018 Off By admin
W jaki sposób poprawnie oświetlić lokal mieszkalny
Światło przesądza nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, lecz także jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane pomieszczenie, czy ono ginie w mroku, czy też zaprasza swym blaskiem. Oświetlając własny domek lub mieszkanie warto podjąć trud odpowiedniego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma wspomóc w tym wcale nie prostym zadaniu.

oświetlenie sypialni

Autor: Opera Cadet
Źródło: http://www.flickr.com
Wyznaczniki doboru należytego oświetlenia: Zastosowane żyrandole powinny dawać właściwą ilość światła. Ta niezbędna ilość światła zmienia się jednakże w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Np. do czytania konieczny będzie poziom 300lx, zaś do czynności bardziej dokładnych, typu robota igłą, klejenie drobnych części 750lx. Natomiast odpoczynek, czy oglądanie telewizji winno odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, w przybliżeniu parunastu do parudziesięciu luksów. Wskazane jest więc nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz zależnie do wymogów zastosowanie paru osobno załączanych na przykład kryształowy żyrandol, ponadplanowa lampa, plafony jak też lampy stojące do oświetlenia miejscowego – lampytanie.plpowinno być funkcjonalne. Znaczy to takie opracowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, ażeby realizowały swoje zadanie. Dla przykładu oświetlenie umywalni winno być skupione na zwierciadle, bowiem tam wymagana jest największa precyzja przy makijażu lub de makijażu buzi. W kuchni natomiast nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie albo blacie, jaki przeważnie jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy. Dlatego też wykorzystuje się ponadplanowe oświetlenie montowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia zaświadcza także możność jego sterowania. Dzisiaj możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, bądź zainstalowania detektorów ruchu. Są też „inteligentne” oprawy, które jasność swego świecenia dopasowują do ilości panującego oświetlenia słonecznego lampytanie.pl

lampa

Źródło: pixabay.com
Oświetlenie musi być energooszczędne. W sklepach z oświetleniem jest coraz to więcej opraw wyekwipowanych w świetlówki, źródła światła dające ponad czterokrotnie sporzej światła, aniżeli tradycyjne żarówki (przy takiej samej mocy lampy). Tanie oświetlenie to na pewno żarówki LED Forma opraw oświetleniowych powinna być dopasowana do aranżacji pomieszczenia, do stylu dominującego w mieszkaniu. Oświetlając pokoik pociechy powinniśmy kupić lampy wiszące dla dzieci (kryształowy żyrandol). Oprócz tego pamiętać musimy o właściwym oświetleniu miejsca do nauki.