Użycie dobrych smarów w nowoczesnym przemyśle, rola dobrze dopasowanego środka smarującego

24 września 2018 Off By admin
Użycie dobrych smarów w nowoczesnym przemyśle, rola dobrze dopasowanego środka smarującego
Prawie każdemu z nas smar będzie się kojarzył z pudełkiem gęstej substancji, jaka jest nakładana na elementy wymagające smarowania. Niewiele osób jest jednak tego świadomych, że taki najzwyczajniejszy smar który można jest do kupienia w każdym sklepie technicznym to tylko nieduża część tego, co oferuje współczesna technika smarownicza.

przemysł

Autor: European Southern Observatory
Źródło: http://www.flickr.com
Tak naprawdę każde z urządzeń mechanicznych, posiadające ruchome części wymagać będzie smarowania, żeby mogło wydajnie pracować i nie zużywało się zbyt szybko. I o ile w mało obciążonych układach używa się zwykłego smaru, który pozwoli na efektywną pracę przez dłuższy okres czasu, to duże, przemysłowe maszyny wymagają odpowiedniego podejścia do tematu. Wydajne smarowanie w nich odgrywa ogromną rolę, w wielu fabrykach najbardziej wymagające urządzenia mogą mieć zainstalowane specjalne czujniki które wykrywają braki środka smarowniczego.

Bardzo duże znaczenie mają również systematyczne wymiany czynnika smarującego, gdyż przy dużych obciążeniach i wysokich temperaturach żywotność jego jest czasami dość krótka i należy go regularnie zmieniać. Użycie odpowiednich jakościowo smarów ma bardzo duże dla żywotności używanych maszyn, może również znacznie zwiększyć wydajność ich pracy. Nowoczesne, wydajne smary przemysłowe mogą na przykład wydłużyć czas między kolejnymi czynnościami konserwacyjnymi, równocześnie zwiększając żywotność maszyny. http://www.esoil.pl/ http://www.esoil.pl/k,5,kluber

maszyny przemysłowe

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Będzie to miało znaczne odbicie w kosztach, ponieważ im rzadziej maszyna będzie wyłączona, tym jej efektywność będzie większa. Obecnie smary sprzedaje się w bardzo dużej liczbie odmian i rodzajów. Różnią się bardzo wieloma parametrami, na przykład stopniem lepkości, odpornością na temperaturę czy zastosowanymi dodatkami. Wybór właściwego smaru powinien być poprzedzony szczegółowym ocenieniem warunków pracy danej maszyny, określenia stopnia obciążenia poszczególnych elementów i temperatury pracy. Dopiero po uwzględnieniu tego wszystkiego można wybrać konkretny rodzaj smaru, tu można skorzystać z pomocy przedstawicieli firm mają w ofercie produkty do smarowania.