Stosowanie oświetlenia led pozwala zaoszczędzić prąd, płacić mniejsze rachunki i dbać o przyrodę.

16 października 2020 Off By admin
Stosowanie oświetlenia led pozwala zaoszczędzić prąd, płacić mniejsze rachunki i dbać o przyrodę.
Rewolucja technologiczna, która wydarzyła się w XIX wieku przyniosła duże zmiany nie tylko dla ogółu społeczeństwa. Pojawiły się ważne wynalazki, które zmieniły model pracy oraz zmieniły całe struktury społeczne. Jednym z owych wielkich osiągnięć naukowo-technicznych była maszyna parowa i jej zastosowanie w przemyśle. Jednak nie miałoby to większego znaczenia, gdyby nie wynalezienie sporo mniejszej rzeczy. W 1879 roku Thomas Edison wynalazł żarówkę, niewielkie urządzenie oświetlające miejsce pracy, co pozwoliło w znaczący sposób przedłużyć czas pracy poprzez to, że przestał on być uzależniony od światła słonecznego albo uciążliwych i niebezpiecznych lampek oliwnych.

Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój technologii związanych z oświetleniem, począwszy od najprostszych modeli żarówek, w których montowano włókna węglowe a potem włókna bambusowe i inne, mające powiększyć ich trwałość i zapewnić długie działanie.

żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesne żarówki led oczywiście już dawno wyprzedziły pod względem wykorzystania i długowieczności te pierwsze modele, wynalezione w XIX w.. Ich ewolucja polegała na powiększeniu mocy, z jaką świeciły, przedłużeniu czasu, po którym się spalały i na pomniejszeniu zużycia energii elektrycznej potrzebnej do jej rozgrzania. Doprowadziło to do powstania żarówek energooszczędnych. Te nowo odkryte źródła oświetlenia były o 80 % bardziej oszczędne w stosunku do tych tradycyjnych.

Jeżeli przedstawiony materiał Cię zafrapował, to bez zwłoki wejdź na ten odnośnik, ponieważ on także Cię zaciekawi – to niezwykle wciągająca treść (http://dywany-chodniki.com/61-dywany-tradycyjne).

Więcej nawet – ich trwałość szacowana jest na pięć do sześciu lat i można a nawet należy je zutylizować, albowiem wytwarzane w nich światło powstaje przy pomocy rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Następnym bardzo ważnym i znaczącym wynalazkiem okazały się żarówki led. Znane są od przeszło trzydziestu lat, są używane przykładowo w sprzęcie muzycznym, jak również reklamy korzystają z technologii led. Wielu naukowców mówi, że jest to najlepsza i najkorzystniejsza metoda oświetlenia i ta technologia będzie w przyszłości cały czas rozwijana i doskonalona. Ciągły postęp żarówek powiązany jest z mocą tego oświetlenia, które przez cały czas zwiększa się, tak że aktualnie w warunkach laboratoryjnych udało się stworzyć żarówkę led o mocy 250 v. Teraz posiadamy żarówki led gu10, 5 v, 6 v lub nawet 2 v i 3 v. Możemy także zaopatrywać się w łańcuszki żarówek, nazywane inaczej led rgb. Zwykle możemy spotkać je na choinkach i w oknach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Stosowanie żarówek led pozwoli zaoszczędzić prąd, co przełoży się na niższe rachunki, a tym samym dzięki tej technologii dbamy o środowisko naturalne.