Sprzątanie lepsze niż wcześniej. Taki efekt może dać odkurzanie centralne. Co musisz na ten temat wiedzieć?

4 czerwca 2019 Off By admin
Sprzątanie lepsze niż wcześniej. Taki efekt może dać odkurzanie centralne. Co musisz na ten temat wiedzieć?
Dla wielu osób lubiących mieć czysty, wysprzątany dom odkurzanie centralne jest czymś nieznanym. Tymczasem jest to system, który – mimo tego iż dużo droższy od zwykłego odkurzacza – posiada sporo plusów.

sprzątanie

Autor: [AndreasS]
Źródło: http://www.flickr.com
Co to jest centralny odkurzacz (sprawdź to koniecznie)? Nie jest to jedno urządzenie, jak jest w przypadku klasycznego sprzętu, ale cała specyficzna konstrukcja. Sprzęt ten składa się z jednostki głównej, rur ssących schowanych w ścianach jak i gniazd ssących. Żeby odkurzyć mieszkanie, wystarczy podpiąć rurę wraz z końcówką czyszczącą, a urządzenie włączy się automatycznie. Odkurzacz centralny można też włączać i wyłączać używając przycisku umieszczonego na rączce albo też pilota. Tego typu urządzenie posiada wiele plusów. Należą do nich na pewno bardzo cicha praca, co oznacza, iż tylko jednostka centralna powoduje mały hałas, lecz dlatego, że zazwyczaj znajduje się w części przyziemnej mieszkania, nie słyszymy w domu jej pracy. Pozostałe części systemu pracują prawie bezgłośnie.

Kolejna zaleta to odpowiednia cyrkulacja powietrza. Odwrotnie do normalnych odkurzaczy powietrze z nieczystościami po podstawowym odfiltrowaniu wyrzucane systemem przewodów poza budynek. Dzięki temu powietrze w domu jest pozbawione kurzu i zanieczyszczeń. Jest prosty w utrzymaniu, co znaczy, że w prawidłowo zainstalowanych rurach rzadko występują szkodliwe dla człowieka drobnoustroje, roztocza lub pleśń, ponieważ szybkość powietrza nie daje im się zadomowić na gładkiej powierzchni wewnętrznej rur.

Jest to mechanizm odpowiedni dla alergików – odkurzacz centralny – , oczyszcza w czasie swojej pracy powietrze w pomieszczeniu, co obniża zawartość w nim alergenów. Na uwagę zasługuje też bezproblemowe użytkowanie. Sprzątanie centralne polubią przede wszystkim właściciele tych sporych mieszkań. W odróżnieniu od tradycyjnego odkurzacza nie musimy nic przemieszczać ze sobą. Wystarczy wpinać wąż w kolejne gniazda ssące.

porządki

Autor: Sjoerd Lammers street photography
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak, są także i wady. Jest nią na pewno wysoka cena, ponieważ cały system kosztuje kilka tysięcy złotych. Trudna oraz kosztowna naprawa – jeśli jednak dojdzie do zapchania się przewodu na skutek złego używania (np. odkurzania gruzu, zasysania cieczy), zreperowanie usterki może spowodować sporo kłopotu. Ciężki montaż w gotowym mieszkaniu – o ile zainstalowanie urządzenia w dopiero co stawianym domu nie stanowi większego problemu, o tyle zamontowanie systemu w urządzonym już budynku wiąże się ze sporym remontem.