Przed budową. Geodeta i geolog zakres obowiązków

21 sierpnia 2019 Off By admin
Przed budową. Geodeta i geolog zakres obowiązków
Każdego, kto zamierza zbudować dom, czeka przygotowanie terenu pod wykonanie nowego obiektu. Na czym polega praca nad obszarem pod zabudowę oraz na jakim etapie można zlecić takie prace?

Geodeta podczas pracy

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
W celu budowa przebiegała dynamicznie i bez przeszkód, konieczne jest podjęcie pewnych działań oraz wizyta odpowiednich specjalistów. Nie da się postawić domu bez geodety. Budowa bez pomocy geologa może okazać się bardzo kosztowna, gdy okaże się, że na terenie występuje woda (odwodnienia przemysłowe) gruntowa.

Geodezja / Geodeta- obsługa inwestycji – Wrocław

Pierwsze spotkanie z geodeta Wrocław powinno mieć miejsce już podczas nabycia działki lub po spotkaniu z architektem. Następna wizyta następuje po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Wtedy geodeta wytycza na działce, jak powinien być usytuowany budynek. Zakres działań geodety polega na szczegółowym wytyczeniu granic działki na podstawie informacji zawartych w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Mapa jest dokumentem potrzebnym do otrzymania pozwolenia na budowę – musi być dołączona do dokumentacji. Wytyczenie budynku, wykonane jest natomiast po to, by firma budowlana mogła ruszyć z pracami, mając podane informacje w jakim miejscu postawić budynek. Jeżeli więc planujemy budowę w okolicach Wrocławia i potrzebujemy pomocy geodety, należy wpisać w wyszukiwarce frazę: geodezja Wrocław.

Geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Do zakresu obowiązków geologa należy ocena warunków gruntowo-wodnych na działce. Ponieważ każdy budynek – pełna oferta : poznaj naszą firmę – jest tak trwały, jak jego fundamenty. Aby móc zbudować fundament, powinniśmy najpierw przeprowadzić badanie właściwości fizycznych gruntu. Dane, które uzyskujemy po jego analizie, umożliwiają nam określenie obciążeń, co w zasadzie jest podstawą do odpowiedniego zaprojektowania fundamentów budynku.

Czasem występują podłoża, których nośność może być niewystarczająca do przyjęcia ciężaru budynku. Posadowienie budynku, na takim terenie jest możliwe dzięki uprzednim wzmocnieniu. W takich sytuacjach nieodzowna będzie pomoc ekspertów. Jeśli nośność gruntu jest zbyt mała, a wynika ona z wilgotności gruntu, możemy wzmocni go np. żwirem i drobnymi kamieniami ubijanymi warstwami. Bądźmy świadomi, że stawianie budynku przy udziale specjalistów jest znacznie łatwiejsze i pomaga w przyszłości uniknąć wielu problemów.

Inne informacje zdobędziesz geopoint – geodezja