Nowoczesne podzielniki ciepła, czyli dokładny pomiar na koszt własny

3 września 2021 Off By admin
Nowoczesne podzielniki ciepła, czyli dokładny pomiar na koszt własny
Rozliczanie się w sposób indywidualny za ogrzewanie mieszkania obowiązuje w Polsce od parunastu lat. W rozporządzeniu rządowym mamy dwa typy sprzętów, jakimi mieszkańcy bloków są zobligowani wyliczać zużyty przezeń prąd i wodę. Są to podzielniki ciepła i bardziej kojarzone ciepłomierze. Dyskusyjność wywołują szczególnie podzielniki służące pomiarom. Nie są to samoistne liczniki, które precyzyjnie wykazują ile prądu zużyliśmy np. przez miesiąc lub rok eksploatacji mediów mieszkaniowych.

wymienniki ciepła

Autor: All Seasons Hire
Źródło: http://www.flickr.com
Podzielniki ciepła to zbierające dane z wielu mieszkań kalkulatory mierzące zużycie. Na podstawie wielu wskazań dzielą koszt na wszystkich mieszkańców w obrębie kamienicy, czyli pomiędzy pojedyncze mieszkania. Wyliczenia te pozwalają w łatwy sposób sprawdzić, którzy mieszkańcy niepotrzebnie dopłacają za media, a którym można przypiąć łatkę „energożerców”. Podzielniki to elektronika najnowszej generacji.

Najbardziej precyzyjne z nich są te dwu czujnikowe, które mierzą dwie wartości w pomieszczeniach. Pierwszy miernik odpowiada za pomiar(zobacz przewód kompensacyjny) temperatury grzejnika, drugi weryfikuje temperaturę powietrza w izbie. Tak działające mechanizm jest najbardziej skuteczny w zliczaniu jednostek zużycia. Mniej dokładne wartości otrzymamy z czujników wyłącznie temperatury (grzejnika), a najprostsze podzielniki (więcej na stronie) ciepła (działające na zasadzie odparowania cieczy) dają statystyki najmniej pewne – ).

Schemat którędy ucieka ciepło z budynku

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Wyliczanie zużycia energii i wody opłaca się przeprowadzać używając nowoczesnych ciepłomierzy. Te wybierają między dwoma rodzajami. Najczęściej korzystamy z typów mechanicznych – relatywnie prostych w montażu i gwarantujących nie tylko rozliczanie ciepła, ale także wody . Dużo droższe i wymagające własnych szacunków zużycia są ciepłomierze ultradźwiękowe.

Kwestia naliczania i egzekwowania należności z tytułu zużycia prądu – mimo postępu technologicznego – wydaje się dla większości mieszkańców nader skomplikowana i niejasna. Obliczane przez podzielniki liczby jednych mieszkańców uderzają po portfelu niezasłużenie, „szczęśliwcom” pozwalają używać więcej bez analogicznej dopłaty. Najbardziej sprawiedliwie sprawa wygląda przy zliczaniu z dwu-pomiarowym podzielników, wykazy z urządzeń parowych wciąż są nie do końca sprawiedliwe.