Nowoczesne kupowanie to w dzisiejszych czasach podstawa. Jakie istnieją dobre narzędzia do tego celu?

24 września 2018 Off By admin
Nowoczesne kupowanie to w dzisiejszych czasach podstawa. Jakie istnieją dobre narzędzia do tego celu?
E-procurement, hasło dla wielu osób obcobrzmiące, to zwykłe zakupy załatwiane drogą elektroniczną. Taką innowacyjną formę robienia zamówień spotkać możemy nie jedynie w przypadku firm. Korzystają z niej również urzędy. Mimo tego iż, wprowadzanie tego systemu zachodzi powoli, to ma to tyle plusów, że opłaca się poznać, na czym to polega. To idealne rozwiązanie dla osób, dla których liczą się niższe koszty zakupu, a do tego szybsza obsługa i mniejsze zaangażowanie personelu w obsługę transakcji.

Zakupy online

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Wprowadzenie e-procurement w firmach jest już czymś normalnym, to sprawia bowiem, iż przedsiębiorcy zyskują bardzo wiele. Każdy przecież chce, żeby jego firma nie miała strat, a tam gdzie jest to możliwe, aby zyskiwała (www). Tak jest i tutaj, można zmniejszyć koszty tworzenia produktów oraz usług, a dzięki temu podnieść zysk z ich sprzedaży. Dlatego właśnie poszukuje się tańszych produktów i usług na ryku.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz wyższe standardy wydatkowania środków publicznych sprawiły, iż również w administracji publicznej jest już inny sposób rozdysponowywania środków. Zauważono jak widać plusy zamówień elektrycznych.

Najważniejszym powodem aby zastosować e-procurement w urzędach, ale również w przedsiębiorstwach są oszczędności na kosztach postępowania. Są to niemałe liczby, czasem nawet do 50% porównując do modelu tradycyjnego. Ważne są również korzystne koszty zakupu produktów albo usług, około 10-20% taniej aniżeli na sposób tradycyjny. W jaki sposób działa e-procurement? Są to różne narzędzia, których używa się do robienia zakupów drogą elektroniczną.

Są dostępne w formie mniej skomplikowanych aplikacji na Internet, które umożliwiają zrobienie jednorazowych zakupów, jak i w postaci złożonych programów do zarządzania zakupami w firmie albo urzędzie (przeczytaj na stronie). Jednocześnie, choć urzędnicy i właściciele firm częściej poruszają temat e-procurement, to takie rozwiązania nadal napotykają liczne trudności.

Wydaje się, że łatwo możemy usunąć przeszkody, jak przyzwyczajenie do tradycyjnego procesu robienia zakupów, jednak już inne rzeczy są bardziej problematyczne. Mowa tutaj na przykład o małej ilości pieniędzy, a takim wydatkiem może być podpis elektroniczny czy nie posiadanie wypracowanych standardów w komunikacji elektronicznej. To niedogodności, które przeszkadzają w całkowitym rozwoju e-procurement.