Na czym polega odlewanie ciśnieniowe? W jakim przemyśle jest często wykorzystywane?

3 września 2021 Off By admin
Na czym polega odlewanie ciśnieniowe? W jakim przemyśle jest często wykorzystywane?
Wytwarzanie odlewów metalowych w postaci figurek albo też przedmiotów użytkowych jest kwestią bardzo interesującą. Nie każdy wie jak tego typu proces wygląda i na czym polega. O co w związku z tym chodzi w odlewaniu ciśnieniowym jak również jakiego rodzaju metale są w czasie takiego zabiegu używane?

odlewnia

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie ciśnieniowe (czytaj), jak sama nazwa wskazuje to proces wykorzystujący wysokie ciśnienie. W czasie takiej czynności metal, który znajduje się pod postacią płynną przemienia się w gotowy produkt. Technologię taką z pewnością cechuje doskonała dokładność jak też kształt otrzymany jest jakby dokładnym odwzorowaniem formy. Do tego powierzchnia tego typu gotowego produktu charakteryzuje się doskonałą jakością, jak też wyroby tej samej serii posiadają dokładnie takie same wymiary. To z pewnością najważniejsze plusy tego typu technologii.

Poświęć chwilę i sprawdź tu winiarki podblatowe dodatkowe informacje na opisywany temat – one z całą pewnością Cię zaintrygują, więc nie zwlekaj za długo:)

W czasie tej pracy robione są głównie odlewy z mosiądzu , cynku, magnezu czy z glinu.

Na czym polega tego typu odlewanie? Chodzi o to, że metal, jakim wypełniamy formę za sprawą ogromnego ciśnienia, podlega ruchowi. W taki sposób otrzymujemy doskonałą jakość produktów. Gdy chodzi o odlewy, na pewno odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami chemicznymi czy mechanicznymi. Ciśnienie, o jakim mowa podczas takich prac (zobacz sklepmardrew.pl) to aż sto pięćdziesiąt megapaskali.

Jak chodzi o ograniczenia, jakim taka technologia podlega. To na pewno jest to duży koszt, gdy chodzi o inwestycję w sprzęt, różnego rodzaju pomocnicze akcesoria jak również zrobienie odpowiednich form. Następną kwestią, która może mieć wpływ na to, że końcowy produkt nie będzie mógł być wykorzystywany wszędzie jest na pewno jego nierównomierna struktura. Chodzi o to, iż podczas użycia tak dużego ciśnienia, w ciekłym materiale dochodzi do zawirowań, wtrąceń tlenkowych albo też powstania porów gazowych. W ten sposób struktura jest mocno naruszona. Odnośnie, to jest ona zwarta, jednolita i drobnoziarnista. Jednak, kiedy zdarzy się jej uszkodzenie albo częściowe usunięcie, wskutek obróbki przedmiotu, to właśnie można mówić o braku tej szczelności.

odlewnia żeliwa

Warto jednak wiedzieć, iż mimo takich wad czy ograniczeń, technologię tą stosuje się często w Polsce. Największą ilość tego typu stopów używa się w przemyśle samochodowym. To w taki sposób robi się bardzo dużo przedmiotów wchodzących w skład konstrukcyjnych elementów auta, jak również wyposażenia wnętrza. Z tego powodu odlewnictwo takie pełni tutaj sporą rolę.