Na co zwrócić uwagę zakupując tensometr? Co jest najistotniejsze? O jakiego rodzaju sprawach wiedzieć?

6 grudnia 2019 Off By admin
Na co zwrócić uwagę zakupując tensometr? Co jest najistotniejsze? O jakiego rodzaju sprawach wiedzieć?
Tensometry są podstawowym elementem każdej wagi elektronicznej, ale i urządzeń, dzięki którym jesteśmy w stanie mierzyć siły ściskające czy naprężenia. Dość często spotykane są w układach automatyki, w tamtym miejscu bowiem mamy konieczność przeprowadzania różnorakich pomiarów wagowych, przykładowo ciężaru zbiorników, które magazynują surowce. O czym jeszcze warto wiedzieć w tym temacie?

Czujniki tego rodzaju dość często są pod podporami zbiornika lub platformy, a jak je połączymy z właściwymi urządzeniami pomiarowymi, to możemy robić pomiar mas lub dozowania surowców, jak również inne zadania. Tensometr oporowy funkcjonuje tak, iż opiera się na właściwości fizycznej metalowego drutu, która polega na zmianie jego rezystencji elektrycznej.

Spodobał Ci się zaprezentowany post? Jeśli tak, poczytaj użyteczne tematy, które z zaangażowaniem opisaliśmy w najnowszym artykule (http://www.tanieoswietlenie.pl/1737-lampy-downlight).

Ma to miejsce razem ze zmianą długości.

kształt

Źródło: pixabay.com
Drut oporowy jest naklejany za pomocą specjalnego kleju na element odkształcający się pod działaniem sił. Oporowy materiał czynnika ulega takim samym odkształceniom, jak element, na który czujnik został przyklejony.

Masz zamiar zgłębić także inne pokrewne posty, ale nie wiesz, w którym miejscu one mogą być? Bez obawy – przeczytaj więcej w tekście (https://www.poldannet.pl/pl/page/siatki-rybackie.html).

To jak czujniki są zrobione, jak sklejone, to oczywiście wiedza, którą mają firmy, jakie je oferują. Nie jest dokładnie znana, lecz pomimo to jesteśmy w stanie wyróżnić różnorakie typy czujników. Najistotniejszy podział to ten, jaki zależy od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego.

Jesteśmy w stanie wyróżnić tensometry kratowe, wężykowe, ale również oporowe foliowe.

Takie ostatnie są bardzo często stosowane, ponieważ mają też najwięcej zalet. Ułożone są z siatki rezystencyjnej pod postacią wężykową, jaka jest wykonana na cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona klejem z podkładką nośną.