Laminaty jako surowce powstające z zestawienia dwóch tworzyw

4 stycznia 2022 Off By admin
Laminaty jako surowce powstające z zestawienia dwóch tworzyw
Laminaty to surowce powstające z połączenia dwóch materiałów o rozmaitych właściwościach mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w jakich składnik wzmacniający jest rozmieszczany w formie warstw, między którymi znajduje się napełnienie pełniące rolę spoiwa.
Odporność i sztywność laminatu jest wprost zależna od sformowania i kierunku ułożenia włókien konstrukcyjnych.

Uwzględniające tę właściwość konstrukcje z laminatów są na ogół o wiele lżejsze i wytrzymalsze od większości konstrukcji z materiałów jednorodnych. Poszczególne pokłady impregnowane są w żywicach termoutwardzalnych pod najwyższym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W rezultacie otrzymuje się zespolony surowiec, który scala w sobie ogromną atrakcyjność wzrokową, także solidność. Zwykłym naturalnym laminatem jest drewno.
laminaty

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Normalnie występują 3 typy laminatów. Laminaty poliestrowo-szklane powstają z wykorzystaniem żywic poliestrowych uzbrajanych matą, lub materiałem z włókien szklanych. Innym typem są laminaty epoksydowe. Jednak z racji dużej ceny i kłopotów z nadzorem jakości nie są stosowane w masowej produkcji towarów laminatowych. Wyjątek stanowią konstrukcje szybowcowe, w których konieczna jest dużo większa wytrzymałość dostępna do uzyskania jedynie przy użyciu kompozytów. Następnym rodzajem są laminaty epoksydowo-węglowe.

Czekasz na kolejny artykuł? Pragnę poinformować Cię, że autorska strona www (http://cermag.com.pl/pl/o-cermagu/kim-jestesmy/) jest już gotowa. Więc zachęcam do przejrzenia jej.

Przy ich wyrobie użyto inne niż szklane włókna konstrukcyjne, są to włókna węglowe.

Odróżniają się nadzwyczaj wartościowym stosunkiem wagi do wytrzymałości i niebywale dużą sztywnością, są jednak stosunkowo niewiele wytrzymałe na uderzenia i dynamiczne obciążenia.