Kiedy i jak można zacząć naukę, żeby z sukcesem podchodzić do egzaminów maturalnych.

7 grudnia 2021 Off By admin
Kiedy i jak można zacząć naukę, żeby z sukcesem podchodzić do egzaminów maturalnych.
Takie pytanie zadaje sobie zapewne większość kończących liceum. Odpowiedź standardowa jest prosta. Należy uczyć się systematycznie od początku szkoły, a jeszcze lepiej od samej podstawówki, aby nie mieć problemów na egzaminie maturalnym. Teoretycznie jest to bardzo prawdziwe twierdzenie, jednak niewiele uczniów gimnazjum, a tym bardziej szkoły podstawowej będzie się przejmował tym, że za parę lat będzie musiał przystąpić mu do takiego egzaminu.

kurs maturalny

Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Wprawdzie w obecnym systemie szkolnictwa uczniowie są niejako przygotowywani do takich wyzwań, bo na zakończenie wszystkich etapów uczenia się muszą przystąpić do końcowych egzaminów, lecz te początkowe zmagania raczej będą sprawdzianem dla nich samych i szkoły, aniżeli prawdziwym sprawdzianem posiadanych umiejętności i wiedzy. Dlatego duża część uczniów we wcześniejszych etapach szkoły nic nie będzie sobie robić z tego, że fragmenty wiadomości będą im uciekać przez małą systematyczność, nieuwagę albo zwykłe lenistwo.

Potem, z roku na rok coraz ciężej będzie z nadrobieniem zaległości. Rezultat jest taki, że część dzieci zaczyna sobie odpuszczać uczenie się uznając, że niektóre z obszarów wiedzy (jak język angielski (odsyłam na stronę Collegium Novum)) są dla nich za bardzo niezrozumiałe i przez to zupełnie niedostępne. Niektórzy w odpowiednim czasie zaczynają się orientować, że pora wziąć się w garść i mozolnie próbują nadrobić braki, zapełniając wcześniej powstałe luki.

szkoła

Autor: HWUPetroleum
Źródło: http://www.flickr.com
A całkiem spora grupa zaczyna bieżącą naukę, zostawiając jednak puste pola na obszarach, jakie mniej ich będą interesować bądź są zbyt trudne do samodzielnego nadrobienia. Tymczasem zarówno sama nauka, jak i życie będzie wymagać od człowieka w pierwszej kolejności kompleksowego podejścia do rzeczywistości. Dopiero mając pewną, choćby elementarną wiedzę z wielu dziedzin, da się znacznie lepiej rozumieć świat który nas otacza. A i matura będzie obejmować już na tyle obszerne partie wiadomości, że mając jakieś luki łatwiej będzie się zgubić w innych popularniejszych dziedzinach. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym nadrobić braki są różnego typu kursy – matura 2017. Robiąc takie kursy matura staje się tylko kolejnym etapem na drodze rozwoju i stawania się dojrzałym dorosłym człowiekiem.