Jakiego typu oświetlenie wybrać do domu? Świetne jest ledowe, lecz na co trzeba zwrócić uwagę?

19 sierpnia 2021 Off By admin
Jakiego typu oświetlenie wybrać do domu? Świetne jest ledowe, lecz na co trzeba zwrócić uwagę?
Kiedy standardowe żarówki wolframowe są już mało popularne, warto szukać lepszych i doskonalszych rozwiązań. Rozumieć tu należy energooszczędne sposoby na światło w mieszkaniu. Coraz większą popularnością cieszą się żarówki led, choć jeszcze jakiś czas temu były tylko czymś dekoracyjnym, jak również uzupełniającym podstawowe źródło oświetlenia. Obecnie ceny led nie są ani trochę wygórowane, dlatego są powszechniej stosowane w mieszkaniach.

Żarówka led zbudowana jest z niewielkich diod elektroluminescencyjnych, które znajdują się w specjalnej oprawie pozwalającej zamontować je tam, gdzie do tej pory były normalne żarówki. Najbardziej znaczny kłopot, oprócz większej ceny, stanowi ilość wydzielanego światła, jednakże producenci wciąż lepiej radzą sobie z taką trudnością. Przez co mogą przedstawić nam coraz lepsze rozwiązania. Na jakie rzeczy najbardziej zwrócić uwagę? Sugerowanie się mocą, która wypisana jest na opakowaniu tak naprawdę nie pozwala na właściwe dobranie żarówki led.

żarówka led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Prawda jest taka, że takie oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych dzisiaj na rynku, dlatego żarówki led pobierają naprawdę małą ilość energii. Żarówki klasyczne dawały światło dookólnie, co sprawiało, że rozświetlone było całe pomieszczenie – czytaj o oświetleniu ledowym . Tego typu światło jednak było rozproszone, co zmuszało do nabywania żarówek o większej mocy. Dosyć szerokim kątem odznaczają się też diody led w typie smd. W tym przypadku światło (odwiedź serwis) będzie rozproszone, jednocześnie może zaistnieć konieczność zainstalowania kilku lamp led.nieruchomości (czytaj o zarządzaniu nieruchomościami)Dobrze jest w związku z tym pamiętać, że przed rozpoczęciem poszukiwań ważne jest sprawdzenie gwintu, to od tego zależy, jakiego typu diod trzeba szukać. Jeśli zakupimy nazbyt szeroki lub wąski gwint, to będziemy mieć problem z zainstalowaniem oświetlenia ledowego.

Wbrew temu co piszą producenci, diody led produkują sporo ciepła, czyli nagrzewają się. Dlatego, jak oświetlenie ledowe, to warto wybierać takie żarówki, jakie posiadają zamontowane odpowiednie chłodzenie, przykładowo radiatory – poznaj żarówki led. To bardzo ważne w przypadków ledów, które są montowane w urządzeniach podręcznych, jak lampki nocne. Jak sprawdzamy konkretne modele led, dobrze zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność określaną w godzinach. Definiuje ona czas, po którymś wydajność żarówki będzie spadać. Recz jasna, im wartość jest wyższa, tym lepiej.