Jakie formalności trzeba spełnić przed uroczystością pogrzebową? Sprawdź, aby pamiętać o istotnych kwestiach

5 września 2021 Off By admin
Jakie formalności trzeba spełnić przed uroczystością pogrzebową? Sprawdź, aby pamiętać o istotnych kwestiach
Dla śmierci nie ma stosownego momentu. Nawet, jeśli jesteśmy świadomi, że wkrótce nasz ciężko chory dziadek odejdzie albo ciocia, która od dawna nie może przezwyciężyć choroby zaczyna się poddawać i także czujemy, iż będziemy musieli ją pożegnać, to za każdym razem jest to ciężkie, smutne przeżycie.

Firma pogrzebowa

Autor: Iglesia en Valladolid
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo łez oraz niewyobrażalnego żalu trzeba dopełnić formalności, bez których nie mogłoby dojść do uroczystości pogrzebowych. O czym pamiętać, jeśli nie możemy prosić nikogo o pomoc oraz sami musimy zmierzyć się z zadaniem zrealizowania wszystkich spraw?

Najistotniejsza jest karta zgonu, która służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu umożliwia przygotować pogrzeb (wypatrz promocje) czy zorganizować transport zwłok, jeśli trzeba przewieźć zmarłego, gdyż śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto wystawia kartę zgonu?Trudni się tym lekarz. Jeżeli do śmierci doszło w domu, należy wezwać odpowiedniego lekarza bądź zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Lekarz ma obejrzeć ciało, zrobić wywiad z ludźmi znajdującymi się w domu i zanalizować dokumentację zmarłej osoby biorąc pod uwagę schorzenia, z jakimi się zmagała. Gdy nie da się ustalić przyczyny zgonu w taki sposób, robi adnotację o niemożności jej stwierdzenia.

Czy na danej witrynie (https://www.polmedico.pl/oferta/periodontologia/) coś Cię zaciekawiło? Masz chęć poznać dużo informacji na ów temat? Nie ma przeszkód. Należy jedynie wejść w podany link.

W razie śmierci w szpitalu, taką kartę wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. Mając akt zgonu można iść do zakładu pogrzebowego, by zacząć kolejne przygotowania do pogrzebu.

Należy wziąć ze sobą dowód osobisty zmarłego, dowód tożsamości małżonka oraz zaświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu uprawnia nas także do odebrania aktu zgonu, tak jak uprzednio wspomniano – z Urzędu Stanu Cywilnego, do którego najlepiej jest się wybrać jak najwcześniej, nie przekładając tego w czasie.

Jeżeli jednak mamy taką ewentualność, zdecydujmy się na pomoc bliskich. Można wykonywać formalności razem z nimi, ale nie powinniśmy zostawać sami, gdyż smutek i przygnębienie mogą spowodować, iż nie będziemy pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Dobrze jest również zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w restauracji, aby nie niepokoić się później przymusem sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy ustalić liczbę osób, które będą uczestniczyć w uroczystości pogrzebowej, a o nic więcej nie będziemy musieli się martwić.