Jakie dokumenty należy zachować i na jak długo?

26 maja 2021 Off By admin
Jakie dokumenty należy zachować i na jak długo?
Czasami zajmują zbyt dużo miejsca w komodzie. Najchętniej chcielibyśmy je wywalić do kosza. Nie możemy jednak tego zrobić, bo większą część dokumentów należy przechować przez konkretny czas.

niszczarka

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę a także zaświadczenia lekarskie… Sterta papierków rośnie z każdym rokiem. I chociaż nas drażnią nie możemy się ich ot tak pozbyć. Byłoby to nierozsądne posunięcie. Zawierają przecież nasze dane osobowe. Poza tym zgodnie z prawem niektóre z nich mamy obowiązek zachować przez określony czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem grozi karą lub innymi sankcjami. Dla przykładu pity mamy obowiązek trzymać przez okres pięciu lat. Jeżeli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć problemy z fiskusem. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać zrobione wcześniej badania lekarskie. Warto założyć teczkę, w której będziemy trzymać wszelakie wyniki badań. W efekcie zawsze będą w zasięgu ręki i odpowiednio uporządkowane. W jaki sposób musi przebiegać utylizowanie dokumentów? Przede wszystkim zróbmy to z głową. Nie wyrzucajmy ich do śmieci. Ktoś bowiem mógłby je odnaleźć i wykorzystać w niecnej intencji. Niszczenie (zobacz poprzednia strona) dokumentów należy przeprowadzać mądrze. Dobrze będzie je spalić ewentualnie podrzeć. Jeżeli mamy niszczarkę, wówczas zaoszczędzimy dużo czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko chwilę.

Nie czekaj – kliknij odsyłacz (https://kancelariapodgorska.pl/kontakt/jelcz-laskowice/) i raduj się opublikowanymi tam świeżymi artykułami. Na pewno rozszerzą one Twoją znajomość rzeczy na ów temat.

Więcej czytaj tu:

umowy

Autor: 5of7
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas robienia porządków nie wolno wyrzucać nawet paragonów. Są one przecież podstawą do ewentualnej reklamacji. Zwłaszcza, jeżeli dotyczą one kosztownego sprzętu. Jeśli kupiliśmy tylko buty, również nie pozbywajmy się paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających kupno nie jest tutaj wskazane. Nigdy nie wolno nam usuwać umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń itp. Gdy będziemy zmieniali pracę, okażą się bardzo przydatne. Podobnie może się stać za kilkadziesiąt lat, gdy będziemy się starać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wówczas na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby niemądra. Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią jest zadbanie o to, żeby nasze dane osobowe nie dostały się w niepowołane ręce. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób wykorzysta je osoba, która je przez przypadek znalazła. Dbajmy więc o nasze domowe archiwum i regularnie je uzupełniajmy. Z pewnością źle na tym nie wyjdziemy!