Jak zrobić dodatkowy kurs z przeprowadzania pierwszej pomocy?

30 listopada 2021 Off By admin
Jak zrobić dodatkowy kurs z przeprowadzania pierwszej pomocy?
W szkole średniej oraz w późniejszym życiu wielokrotnie uczestniczymy w warsztatach BHP i przygotowaniu zawodowym, czasami także w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ale czy gdyby spotkała nas sytuacja, w której musielibyśmy drugiemu człowiekowi w taki sposób pomóc, czy zdobylibyśmy się na odwagę, żeby wykorzystać posiadaną wiedzę?

akcja ratunkowa

Autor: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie wiemy, że rozmaite nagłe wydarzenia przydarzają się codziennie. Zwykle jesteśmy przekonani, że dzieją się dość daleko od nas – słyszymy o nich w wiadomościach, czytamy w gazetach lub w internecie. Lecz myślimy sobie, że to nas nie dotyczy. Ale czy jesteśmy świadomi tego, że i my możemy ulec wypadkowi i że w takiej sytuacji pomóc może nam ktoś z domowników albo ktoś zupełnie obcy na przykład na ulicy albo w supermarkecie? I odwrotnie – możliwe jest, że i nam zdarzy się, że będziemy mogli użyć praktycznej wiedzy z zakresu przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przede wszystkim trzeba szkolić już tych najmłodszych, żeby w potrzebie wykazali się inicjatywą i odwagą, żeby natychmiast zadziałać a potem wezwać pomoc a nie wystraszyć się i nie wiedzieć, co robić. Dlatego też trzeba zadbać o to, żeby wszystkie dzieci potrafiły prawidłowo zadziałać w takich przypadkach. Ważne jest, żeby maluchy potrafiły przeprowadzić podstawową pomoc oraz aby znały telefon alarmowy, wyrecytować swój adres, by umiały przedyktować swój telefon i wiedziały, czy mieszkańcy chorują na jakieś choroby i które zachowania są nietypowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku dorosłych dobrze byłoby gdyby w zakładzie pracy regularnie przeprowadzano praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, aby wypracować i utrwalić pewne mechanizmy postępowania (jak resuscytacja i użycie urządzenia takiego jak defibrylator AED) (szczegóły na ).

Przejdź do artykułu, który jest pod poniższym linkiem i czytaj też na ten temat, który na pewno Cię zaintrygował. Nie czekaj!

Ponieważ stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeśli pracujemy w biurowcu , koniecznie trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się defibrylator AED.

Jeśli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie zostało przeprowadzone, a chcielibyśmy mieć z tego zakresu umiejętności praktyczne, można udać się do centrum kryzysowego czy do komisariatu straży miejskiej w naszym mieście i zapytać o możliwość pokazania podstaw.