Jak wygląda rozwód? Jakie tematy są podejmowane? O czym trzeba wiedzieć?

3 marca 2021 Off By admin
Jak wygląda rozwód? Jakie tematy są podejmowane? O czym trzeba wiedzieć?
Rozwód to chyba jedna z gorszych chwil w życiu, chociaż dla wielu może być sposobem na zrezygnowanie z nieudanego, męczącego związku. Sporo osób nie decyduje się na wzięcie rozwodu ze względu na strach oraz niezrozumienie wszystkich procedur. W poniższym tekście postaramy się objaśnić, jak wyglądają wiążące się z tym procedury.

Rozwody zdarzają się wszędzie, w każdym miejscu również można liczyć na pomoc, jak rozwód Rzeszów. Po pierwsze warto wiedzieć, iż postępowanie sądowe o orzeczenie rozwodu wymaga osobistego zaangażowania . Oznacza to, iż nie istnieje możliwość, aby rozwodu żądał przedstawiciel ustawowy małżonka, czy prokurator. Orzeczenie rozwodu jest możliwe tylko po przeprowadzeniu procesu w sądzie.

sąd

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com

Ma to związek z faktem, że dopiero po złożeniu przez którejś ze stron pozwu, sąd jest w stanie zacząć rozstrzygać sprawę.

W tego typu procesie jeden z małżonków pozywa drugiego rozwodowy, konieczne jest w związku z tym by wskazać, że nastąpił trwały, nieodwracalny oraz całkowity rozpad pożycia na płaszczyźnie uczuciowej, fizycznej, jak również ekonomicznej. Sąd pobierze od nas stałą opłatę, której wysokość wynosi 600 złotych. Jedna rada: gdy nakleimy od razu znaczki opłaty sądowej na pozwie o rozwód (zobacz sprawdź tu), to nasza sprawa będzie w szybszym tempie rozpatrywana. Dodatkowe opłaty także mogą się pojawić, ale są związane już z dochodzeniem alimentów, dzieleniem nieruchomości albo rozdziałem majątku. Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie, zaś może być ich większa ilość aniżeli tylko jedna. Przesłuchiwanie małżonków jest obowiązkowe. W trakcie procesu obie strony mogą zgłaszać różne dowody. Do tego można poprosić sąd o użycie dowodów, które wnoszą do sprawy świadkowie, dokumenty albo biegli.

Niestety jest czasem tak, iż małżonkowie próbują w takiej sprawie o rozwód wykorzystać własne dzieci. Trzeba jednakże pamiętać, iż w charakterze świadka nie mogą być przesłuchiwani małoletni, którzy nie mają jeszcze trzynastu lat. W przypadku małoletnich, którzy są dziećmi albo wnukami stron, ten wiek wynosi siedemnaście lat. W trakcie procesu sąd jest w stanie przenieść sprawę do postępowania mediacyjnego, jak stwierdzi, że są szanse na utrzymanie małżeństwa. Tak samo może to wyglądać, jeśli chcemy załatwić trudne tematy między małżonkami, jakie dotyczą zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów czy metod sprawowania władzy rodzicielskiej. Na wypadek problemów można skonsultować się ze specjalistą, na przykład radca prawny Rzeszów.