Jak wygląda obecnie wymiana handlowa z Chinami, które z produktów są najczęściej eksportowane.

19 listopada 2019 Off By admin
Jak wygląda obecnie wymiana handlowa z Chinami, które z produktów są najczęściej eksportowane.
Chiny zdecydowanej większości osób kojarzą się z ogromną ilością produktów, które tam się produkuje. I to nie chodzi tylko o produkty naprawdę chińskie, jakie swoją jakością a właściwie jej brakiem przyczyniają się do niezbyt pochlebnych opinii. Lecz sporo międzynarodowych firm również swój asortyment zleca do zrobienia w chińskich fabrykach, ponieważ tak zwyczajnie będzie taniej. W Chinach produkuje i kupuje cały świat i tak naprawdę kraj ten jest obecnie największą fabryką na świecie.

RównieżRównież (zobacz) dla naszego kraju Chiny są bardzo ważnym partnerem handlowym, dużo poważnych polskich firm również przeniosło produkcję do Azji. Jednak mało ludzi jest świadomych tego, że Chiny są również coraz bardziej poważnym eksporterem polskich produktów. Aktualnie bilans handlowy jest mocno na niekorzyść eksportu, bo jest blisko dziesięć razy mniejszy. Lecz sytuacja zmienia się wolno, ponieważ nasi przedsiębiorcy odkrywają potencjał chińskiego rynku. Ponad miliard potencjalnych odbiorców może zrobić wrażenie, dlatego też są spore zakusy do tego, żeby choć część tego rynku zyskać.

Na dzień dzisiejszy export do Chin oceniany jest na niecałe 2 miliardy euro, przy ponad piętnastu dla importu. Lecz znacznie ważniejsza jest tutaj dynamika wzrostu, przy imporcie jest to parę procent na rok, lecz dla eksportu już kilkanaście. Największe znaczenie w eksporcie do tego azjatyckiego kraju ma miedź i wyroby z niej wyprodukowane, jest to blisko połowa wszystkich produktów. W przypadku miedzi ostatnio są obawy, czy sprzedaż jej może się utrzymać na podobnym poziomie ze względu na duże zwolnienie gospodarki w Chinach.

Kolejną grupę produktów, z blisko trzydziestoprocentowym udziałem zajmują maszyny i urządzenia elektryczne i przemysłowe.

Nie możesz się doczekać nowych ciekawych wątków na ten temat? Przekazujemy Ci dobrą nowinę – kliknij poliuretan do odlewania w ten link i rozkoszuj się czytaniem.

Bardzo dużą dynamikę wzrostu zanotowano w kolejnej grupie produktowej, czyli żywności. Chińczykom bardzo posmakowała nasza wieprzowina, bo zaczynają jej kupować coraz większe ilości. Kolejne grupy produktowe mają już znacznie mniejsze znaczenie, co bynajmniej nie oznacza, że są nieistotne. Można do nich zaliczyć plastiki, meble i kauczuk, a poza tym różnego rodzaju samoloty oraz pojazdy.