Jak sfotografować budowle?

6 lutego 2019 Off By admin
Jak sfotografować budowle?
Gdzie znaleźć ciekawe plenery z architekturą w głównej roli? Rzecz jasna w miastach. Te są autentyczną skarbnicą cudów architektonicznych. Jeśli uda ci się wybrać się do Lizbony czy Wenecji, stanie przed tobą mnóstwo ciekawych motywów, miejsc oraz stylów.

producenci

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Grupy zakupowe

Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com

fotografia architektury

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Do tego ciepłe światło popołudnia. Nic, tylko ładować aparat i pojechać. Lecz i nasze miasta, jak chociażby Zamość bądź Wrocław, mogą być dobrym poligonem do zmagań z liniami a także refleksami. Tak przedstawia się fotografia architektury.
Główny dylemat, z którym przyjdzie ci się zmierzyć w czasie fotografowania architektury, to na pewno perspektywa. Bo kiedy staniesz pod dużym budynkiem, jaki wyda ci się śliczny, po czym spojrzysz na niego obiektywem szerokokątnym, dostrzeżesz, iż już nie przedstawia się tak bajecznie. Wertykalne linie ścian zaczną się walić, z kolei budynek będzie przywodził na myśl rakietę, która szykuje się do wylotu. Perspektywę polepszy odsunięcie się od fotografowanego budynku oraz użycie dłuższej ogniskowej. Warto także stanąć trochę wyżej, np. w oknie przeciwległej kamienicy. Fotografując budowle, w żadnym razie nie spiesz się. Daj sobie czas: obserwuj, analizuj, szukaj. Nie rzucaj się od razu do zdjęć – przez wizjer aparatu widać mniej. Myśl też szerzej, aniżeli widzisz – czasami czarowne baranki chmur czy też granat nieboskłonu o błękitnej godzinie dodaje scenerii uroku.

Zanim wycelujesz w jakieś miejsce własny obiektyw, zastanów się, czy rzeczywiście jest ono tego warte. Sprawdź punkty, w którym perspektywa jest najmniej odkształcona i gdzie blask układa się w najbardziej poetyczny sposób. Gdzie grają barwy, kształty i rytmy.