Jak powinniśmy projektować toalety publiczne, żeby spełniały swoją rolę? Co musi się w nich znaleźć?

8 stycznia 2022 Off By admin
Jak powinniśmy projektować toalety publiczne, żeby spełniały swoją rolę? Co musi się w nich znaleźć?
Toaleta ulegała zmianie na przestrzenie wieków. Pierwsze doniesienia o toaletach pochodzą z czasów Starożytnego Rzymu. Jak pamiętamy łaźnie rzymskie to były miejsca, gdzie oprócz załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb, byliśmy w stanie spotkać się, by spokojnie porozmawiać. Miejsca takiego typu znajdowały się pod gołym niebem, dość silnie również różniły się od toalet, jakie poznaliśmy w dzisiejszych czasach.

szczotki wc

Autor: Arjen Rienks
Źródło: http://www.flickr.com
meble
Obecnie, toalety publiczne potrafią być źródłem znacznej ilości frustracji. Różnorodne są powody, ale najbardziej często denerwujemy się, gdyż jest zalana podłoga, niedostateczne oświetlenie, brak papieru a także nieprzyjemny zapach. By tak nie było należy tak projektować toalety, żeby były to miejsca dopasowane do naszych potrzeb pod każdym kątem. Ludzie bardzo często nie szanują tego typu ogólnodostępnych miejsc, jak toaleta publiczna. Tak więc materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych muszą być trwałe oraz odporne na przejawy wandalizmu.
drzwi wejściowe

Autor: George M. Groutas
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku odnajdziemy wiele tego typu materiałów, spośród tego typu szerokiej oferty bez problemu można wybrać najbardziej właściwe materiały do wykończenia.

Stworzyliśmy dla Ciebie interesujący artykuł (http://nowoczesnyprysznic.pl/) – tam znajdziesz wiele intrygujących artykułów oraz postów. Nie ociągaj się tylko klikaj!

W każdej z toalet muszą by określone obowiązkowe elementy. Powinny być tam kosze toaletowe, najkorzystniej jak znajdują się w sąsiedztwie umywalek – .

Obowiązkowe są odświeżacze powietrza, bo dzięki nim wizyta w toalecie ogólnodostępnej nie będzie niemiłym doświadczeniem. W każdej toalecie muszą być środki dezynfekujące, bo podobnie jak odświeżacze powietrza odpowiadają one za poczucie czystości w toalecie. W niektórych toaletach mamy także szczotki wc czy nakładki na sedes albo płyny do ich oczyszczania – szczotki wc. Jeszcze inne wymagania są wtedy, kiedy mowa o toalecie dla osób niepełnosprawnych. Ich budowa ma związek z zupełnie innymi przepisami.

Już na etapie projektowania lub przebudowy należy określić, gdzie znajdą się drzwi wejściowe. Powinny one być szersze, żeby użytkownik na wózku inwalidzkim mógł bezproblemowo dostać się do środka. Wiążę się to z przeznaczeniem na tego rodzaju toaletę większej przestrzeni, gdyż pomaga to w manewrowaniu wózkiem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest to, by umywalka była w zasięgu ręki z pozycji siedzącej. Kolejne kwestie to zlokalizowanie uchwytów i poręczy dla osób niepełnosprawnych, które zapewniają możliwość samodzielnego korzystania z toalety.