Ile zawdzięczamy metalom, czyli haccp i wiele innych.

24 września 2018 Off By admin
Ile zawdzięczamy metalom, czyli haccp i wiele innych.
Pierwsze próby budowania historii wytapiania metali przez ludzi określa się na lata 3400 p.n.e, przy której wkroczono erę brązu. Poprzednia era kamienia cechowała się jak sama nazwa sugeruje wykorzystywaniem prostych narzędzi z kamienia. Rozwój ludzi zależał w wielkiej mierze od umiejętności manualnych i trzeźwości myśli.

HACCP

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Nie mając ostrych pazurów, łap, czy innych zwierzęcych atrybutów charakterystycznych dla drapieżników, człowiek chcąc przeżyć był zdany na narzędzia. By je stworzyć, potrzeba było surowców twardszych i bardziej niezawodnych od kamienia, poddających się mniej problematycznej obróbce. Potrzeba matką wynalazku. Gdy człowiek posiadł umiejętność wytapiania metalu, życie wkroczyło na kompletnie nowe tory, ukazując przed ludźmi jasną drogę ku lepszej przyszłości.

Początkowo wytapianie metalu łączyło się ściśle z gospodarką wojskową, przygotowując wojom groty, włócznie,szpady, umożliwiające lepszą iefektywną walkę z wrogiem, oraz elementy zbrojeń, które zapobiegały przypadkowym uszkodzeniom ciała czy odniesieniu dotkliwych obrażeń, co było pierwszymi krokami w stronę osiągnięć takich jak przykładowo badania metalograficzne, umożliwiających badanie struktur metali przy powiększeniach od zaledwie kilku do kilkudziesięciu tysięcy razy – www.tuv.com/pl/poland/uslugi/badania_materialow_inspekcje/badania_twardosci/badania-twardosci.html.

Z biegiem czasu metal zaczął pełnić coraz istotniejszą rolę w codziennym życiu człowieka, mając bezpośredni wpływ na wszystkie życia. Do domostw elementy pozyskiwane z przetopu metali trafiły jako wyroby biżuteryjne,zastawa czy sztućce. Z biegiem lat tendencja wzrastała do tego stopnia, że współcześnie dzięki zdobytym umiejętnościom możliwe jest prowadzenie analiz zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, nazywanej haccp – http://www.tuv.com/pl/poland/uslugi/systemy_zarzdzania/zywnosc_pasze_zwierzece/haccp_pl/haccp.html.

Kontrolowanie jakości produktów spożywczych dopuszczanych do dystrybucji nie byłoby możliwe, gdyby nie istnienie specjalistycznego sprzętu stworzonego również z elementów metalowych
Współcześnie ciężko szukać dziedziny życia pozbawionej elementów metalowych. Począwszy od guzików , metal mamy w podzespołach urządzeń domowych i fabrykach, klamkach, składa się z niego zastawa stołowa,motocykl czy koparka.