Do czego są wykorzystywane ciśnieniowe zbiorniki, na jakiej zasadzie one działają.

24 września 2018 Off By admin
Do czego są wykorzystywane ciśnieniowe zbiorniki, na jakiej zasadzie one działają.
Odkręcając wodę w swoim domu mało kto wie dokładnie, dlaczego ona płynie. Ludzie zauważają tylko końcówkę instalacji, a to jest jedynie jej niewielka część. Najistotniejszym elementem, przez jaki w ogóle woda w naszych kranach płynie jest zbiornik, w którym jest magazynowana. Zbiorniki takie, zwane również hydroforowymi albo ciśnieniowymi, mają w sobie wodę, ale też, o czym zapewne wie niewiele osób, powietrze.

To tak naprawdę obecność powietrza jest w takim zbiorniku bardzo ważna i to właśnie dzięki niemu wszystko funkcjonuje w taki a nie inny sposób. Oczywiście zbiorniki hydroforowe wyposażone są w szereg urządzeń, bez jakich ich właściwa praca możliwa by nie była – dowiedz się więcej o zbiornikach hydroforowych. Zaliczyć do nich można na przykład pompy do uzupełniania stanu wody czy czujniki ciśnienia, kontrolujące ten parametr w zbiorniku. Cały układ może być niekiedy skomplikowany, zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych, niemniej zbiornik stanowi tu jego najważniejszą część. A jak się okazuje, wykorzystuje on jedno z elementarnych fizycznych praw, znanych od bardzo dawna.

zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w wielu różnych miejscach (zbiorniki ciśnieniowe od Ppri-Żegrze). Coraz częściej można je też spotkać w firmach i domach prywatnych, albo jako podstawowe źródło zasilania, albo jako awaryjne, jeśli jakaś instalacja już tam jest. Przeważnie składają się z żeliwnego lub stalowego zbiornika o określonej wielkości. Tego typu zbiorniki mają różny kształt, zależne to przede wszystkim będzie od tego, jak je można będzie ustawić w docelowym miejscu. Cały zestaw składa się jeszcze z zaworów, pompy i czujnika, i to jest wystarczające do tego, żeby otrzymać wodę pod należytym ciśnieniem. Ciecz w zbiorniku nalewana jest do odpowiedniej wysokości, a nad jej powierzchnią jest powietrzna poduszka. Wraz z poborem wody zmniejsza się jej ilość, a co za tym idzie zmniejsza się ciśnienie powietrza wewnątrz.

Jeżeli osiągnie ono wartość minimalną, to załącza się pompa i rozpoczyna się nalewanie. To z kolei trwa do momentu, kiedy ciśnienie osiągnie wartość maksymalną, wtedy pompa zostaje wyłączona.