Czym jest intrastat i jakiego rodzaju firmy mogą z takiego czegoś korzystać? Co jest najbardziej istotne w tej sprawie?

17 grudnia 2021 Off By admin
Czym jest intrastat i jakiego rodzaju firmy mogą z takiego czegoś korzystać? Co jest najbardziej istotne w tej sprawie?
Bardzo często handlowa wymiana pomiędzy państwami Unii Europejskiej to jak normalne krajowe transakcje, gdyż nie występuje tu obciążenie celne i dodatkowe obciążenia.

rachunki

Autor: Barney Moss
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem jednakże zdarzyć się może, że przedsiębiorcy, którzy dokonując wewnątrzwspólnotowych nabyć jak i dostaw będą zobowiązani do ukazania ich w fachowym do takiego celu stworzonym systemie Intrastat.
Intrastat jest systemem statystycznym, dzięki któremu możemy zebrać informacje i określać stan transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Budowa tej strony zaciekawiła Cię? A podane tutaj wiadomości? Jeżeli tak, to zapraszamy do kolejnego postu. Tam czeka szalenie ciekawa kwestia (https://firetms.com/pl/blog/rozliczanie-delegacji-z-kart-drogowych/).

Ma to miejsce, ponieważ od kiedy został zniesiony wspólnotowy obowiązek na tego rodzaju wymianę, to urzędy pozostały pozbawione najbardziej istotnego źródła tego rodzaju danych. Informacje podawane są przez podmioty gospodarcze, a wykorzystywane są deklaracje, przykładowo na deklaracja intrastat przywóz lub wywóz.

przedsiębiorca powinien zaznajomić się z system Intrastat w każdej sytuacji, w której w danym roku podatkowym jego przywóz lub wywóz będzie przekraczał któryś z najbardziej istotnych progów. Może także stać się tak, że tego typu przekroczenie pojawi się wobec stawek z aktualnego roku, pomimo iż transakcje odnoszą się do roku poprzedniego.
Zgłoszenia intrastat odnosi się także do momentów, jak podatnik przekracza próg wyłącznie dla wywozu. Takie zgłoszenia mogą być przedłożone w formie elektronicznej, ale również papierowej na specjalnie opracowanych do takiego celu formularzach.

Przedsiębiorcy wybierający formę elektroniczną mogą wybrać różnorodne jej drogi, co znaczy są w stanie to zrobić przez online, przekazywać na nośniku danych CD-ROM, a także na dyskietce.