Czy opłacalny jest długoterminowy wynajem samochodu? Czy może lepiej skorzystać z leasingu? Sprawdź korzyści oraz wady obu opcji

9 lipca 2021 Off By admin
Czy opłacalny jest długoterminowy wynajem samochodu? Czy może lepiej skorzystać z leasingu? Sprawdź korzyści oraz wady obu opcji
Wynajem długoterminowy aut jest całkiem popularny w państwach zachodnich, zaś w naszym kraju też coraz częściej słyszy się o leasingu samochodu. Jednakże czy takie dwa pojęcia to jest to samo? Co różni leasing od takiego wynajmu i co będzie lepsze?

Wynajem długoterminowy samochodów to odpłatne korzystanie z pojazdu w dłuższym okresie czasu. Najemca więc deklaruje się płacić co miesiąc określoną kwotę za możliwość użytkowania samochodu. Dokładny zakres czasowy oraz inne niezbędne informacje są regulowane przez umowę, jaka zawarta jest między klientem a firmą, która udostępnia auto. Najczęściej w momencie zawierania takiej umowy, stawki są lepsze dla klienta, który decyduje się na używanie auta w dłuższej perspektywie.

auto

Autor: GPS 56
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno okażą się korzystniejsze aniżeli dla klienta, jaki wynajmuje samochód na parę dni. W czasie korzystania z samochodu, w okresie trwania takiej umowy, często wypożyczalnia musi się zobowiązać do przestrzegania kilku kwestii. Pierwsza z nich to regularna opieka pojazdu. Oznacza to, że na przykład zmiana ogumienia na zimowe, niezbędny przegląd i serwis serwis komputerowy gdynia pojazdu jest po stronie firmy, która udostępnia auto. Jakaś awaria i mająca z nią związek naprawa, również stoi po stronie, która udostępnia pojazd. Można wymienić również kolejne kwestie, jak ubezpieczenie auta albo organizacja samochodu zastępczego w razie jakiejś kolizji. We wszystkich tych kwestiach firma, jaka świadczy wynajem długoterminowy samochodów jest zobowiązana do tego typu usługi – długoterminowy wynajem samochodów. Wynajem długoterminowy jest tańszą alternatywą wobec leasingu. Dzięki temu ma wciąż większe grono zwolenników w Polsce. Z pewnością jest to coraz popularniejsza forma użytkowania samochodu w firmach, w których auto to narzędzie pracy.

Ma się rozumieć, że jeśli auto jest intensywnie użytkowane, to potrzebuje okresowej wymiany. Tak więc, tańszy niż leasing wynajem na długi termin, świetnie się sprawdza w tego typu firmach, gdzie auto cały czas powinno być sprawne. Koszty tego typu wynajmu zależą od kilku rzeczy. Przede wszystkim, od tego o czym wspomnieliśmy na początku tego artykułu, to znaczy im dłuższy czas wynajmu, tym jest to bardziej korzystne. Kolejnym czynnikiem będzie tu klasa auta, czym wyższa, tym więcej zapłacimy. Ważna jest też tak zwana kilometrówka, to znaczy im mniejszy limit będzie ustalony, tym cena będzie bardziej atrakcyjna.