Co trzeba wiedzieć w czasie dobierania projektu domu i co powinien on zawierać?

21 października 2021 Off By admin
Co trzeba wiedzieć w czasie dobierania projektu domu i co powinien on zawierać?
Każdy, kto planuje budowę domu wie, że jednym z najważniejszych etapów jest wybór właściwego projektu domu. Od niego to zależy jego wygląd oraz to, jakie zostaną wykorzystane najważniejsze materiały, zatem jak dużo będzie kosztować budowa.
Dobrym rozwiązaniem jest zapoznać się z ofertą biur architektonicznych i wstępny wybór rodzaju domu.

To, czy ma posiadać wbudowany garaż czy ilość pięter lub podpiwniczenie, ma znaczny wpływ na cenę tak samego projektu, jak i na cenę jego konstrukcji. To od tego zależy decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę. Wszystkie projekty zawierają podstawowe dane o budynku, czyli jego powierzchnię całkowitą i metraż wszystkich pomieszczeń. Można by skorzystać z przygotowanego już projektu lub zlecić jego przygotowanie na własne zamówienie. W taki sposób można dokładniej dostosować dom do posiadanej nieruchomości. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór przygotowanego już projektu, należy zwrócić uwagę na to, jakie modyfikacje mogą być jeszcze zrobione przez biuro – przeszklenia ścian wewnętrznych architektoniczne. Wiele z nich oferuje również przygotowanie projektu w tzw. „lustrzanym odbiciu”.
wok

Autor: Silit
Źródło: Silit

Każdy projekt domu powinien zawierać projekt architektoniczny (m.in. rzut kondygnacji, opis techniczny, rzut dachu czy też przekroje) i schemat konstrukcyjny (obliczenia statystyczne, zestawienie stali, rysunki wykonawcze elementów konstrukcyjnych). Poza tym projekt domu musi również zawierać projekt wszystkich instalacji centralnego ogrzewania (m.in.

rysunki techniczne) czy też instalacji gazowej oraz schemat instalacji elektrycznej i odgromowej (m.in. schemat ideowy instalacji). Ponadto wymagane są zestawienia pomocnicze (m.in. zestawienie materiałów budowlanych czy też rysunki elementów instalacji).