Charakterystyka najczęściej używanych typów drzwi wewnętrznych, zalety i wady każdego z nich.

24 września 2018 Off By admin
Charakterystyka najczęściej używanych typów drzwi wewnętrznych, zalety i wady każdego z nich.
Jednym z ważniejszych elementów wykończeniowych w mieszkaniach oraz domach są drzwi wewnętrzne. Pełnią one dużo zadań, podstawowym będzie oddzielenie od siebie pomieszczeń, lecz nie można również zapomnieć o funkcji dekoracyjnej. Z takich też powodów należy zastanowić się chwilę nad wyborem odpowiednich drzwi, szczególnie że w sklepach jest ich spora ilość rodzajów.

Drzwi INVADO

Autor: Intro Media
Źródło: Intro Media
Najczęściej spotykane są drzwi – (odwiedź nas) – w wersji rozwieralnej. Montuje się je z prawej lub lewej strony futryny, przez co da się je otwierać. Dużą wadą tej odmiany drzwi jest spora powierzchnia, jaka jest konieczna aby się dało je otwierać – w niedużych pomieszczeniach może z tym być trochę problemów, bo albo będzie trzeba wyłączyć z użytku kawałek podłogi, albo drzwi nie będą całkowicie otwierane.

Takie drzwi przeważnie robi się z litego drzewa lub drewnopodobnych materiałów, takich jak MDF lub płyty wiórowe. Drzwi wewnętrzne – polecany sklep – zrobione w formie pojedynczego skrzydła przeważnie posiadają różne zdobienia i frezy, bardzo popularne jest też wykorzystanie w nich różnych szyb, dzięki jakim przepuszczają one światło między pokojami. W drzwiach do łazienki muszą dodatkowo posiadać otwory wentylacyjne, które są bardzo ważne aby bezpiecznie mieszkać.

Jeżeli w danym pomieszczeniu jest ciasno, to pomyśleć można będzie o innym rozwiązaniu. Coraz większą popularnością cieszą się drzwi przesuwne, które nie wymagają tak dużej powierzchni, jak wersje uchylne.

Skrzydło wiesza się na przymocowanej do ściany prowadnicy i drzwi zwyczajnie się przesuwa – taki mechanizm wymaga raptem kilkanaście centymetrów miejsca przy ścianie, bardzo dobrze sprawdza się więc w małych pomieszczeniach. Jeszcze mniejszą powierzchnię będą zajmować drzwi harmonijkowe, które się składają jak parawany. W ich przypadku prowadnica jest umieszczana jedynie na szerokość futryny, jednak ich minusem jest to, że w stanie złożonym zasłaniają pewną część szerokości drzwi. Są jednak niezwykle praktyczne, tak więc wiele osób chętnie kupuje je do swoich mieszkań i domów.